Products Description: TEF1106P-4-63W is an unmanaged PoE switch with 2 uplink ports. Compliant with IEEE 802.3at/af standards, it can identify PoE-powered devices intelligently. The switch supplies a maximum PoE power output of 63 W, and 30 W for a single port. Featured with extend mode and QoS function, TEF1106P-4-63W is a ideal choice for SMBs, supermarkets and restaurants with small-sized video surveillance requirement. Main Feature >> Compliant with IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x and IEEE802.3af/at standards >> 4*10/100 Mbps Base-TX RJ45 ports for data transmission and power supply; 2*10/100 Mbps Base-TX RJ45 ports for data transmission >> 1 K MAC address table and MAC address auto-learning >> IEEE 802.3x-compliant full-duplex flow control and half-duplex backpressure flow control >> 1.2 Gbps backplane bandwidth >> Maximum power consumption of a single port: 30 W; Maximum power consumption of the switch: 58 W >> Supports extend mode and QoS function >> Supports desktop and wall-mounting, plug and play